Saturday
FOOTBALL SKY BET LEAGUE TWO
Mansfield Tn v Oxford Utd.
VANARAMA CONFERENCE NORTH
Oxford City v Chorley.
SOUTHERN LEAGUE
Premier Div: Slough Tn v Banbury Utd.
Div 1 South & West: Bishops Cleeve v Didcot Tn, Taunton Tn v North Leigh, Wimborne Tn v Wantage Tn.
FA CUP
Extra prelim round: Ardley Utd v Ash Utd, Chertsey Tn v Milton Utd, Cove v Thame Utd, Kidlington v Newbury, Reading Tn v Shrivenham.
UHLSPORT HELLENIC LEAGUE
Div 1 West: Clanfield v Letcombe, Longlevens AFC v Hook Norton, North Leigh Utd v New College Swindon, Shortwood Utd v Carterton, Wantage Tn v Lydney Tn.
Div 1 East: Burnham v Easington Spts, Chinnor v Headington Ams, Didcot Tn Res v Finchamp-stead, Penn & Tylers Green v Henley Tn.
CRICKET SERIOUS CRICKET HOME COUNTIES PREMIER LEAGUE
Div 1: Aston Rowant v Banbury, Burnham v Oxford.
Div 2 West: Amersham v Great & Little Tew, Cove v Shipton-under-Wychwood, Horspath v Reading.
CHERWELL LEAGUE
Div 1: Banbury 2nd v Oxford Downs, Oxford 2nd v Cumnor, Thame Tn v Great Brickhill, Tiddington v Wolverton Tn, Twyford v Buckingham Tn.
Div 2: Abingdon Vale v Horspath 2nd, Cropredy v Challow & Childrey, Cublington v Bledlow Village, Leighton Buzzard Tn v Aston Rowant 2nd, Long Marston v Oxford & Bletchingdon Nondescripts.
Div 3: Bicester & North Oxford v Sandford St Martin, Buckingham Tn 2nd v Didcot, Great & Little Tew 2nd v Bletchley Tn, Oxford Downs 2nd v Dinton 2nd, Shipton-under-Wychwood 2nd v Banbury 3rd.
Div 4: Bledlow Ridge v Kingston Bagpuize, East Oxford v Horley, Great Brickhill 2nd v Kimble, Blewbury & Wallingford v Leighton Buzzard Tn 2nd, Witney Mills v Chearsley.
Div 5: Bledlow Village 2nd v Twyford 2nd, Brackley v Thame Tn 2nd, Cumnor 2nd v Abingdon Vale 2nd, Didcot 2nd v Tiddington 2nd, Stokenchurch v Oxford 3rd.
Div 6: Aston Rowant 3rd v East Oxford 2nd, Banbury 4th Long Marston 2nd, Challow & Childrey 2nd v Horspath 3rd, Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd v Bledlow Ridge 2nd, Wolverton Tn 2nd v Great & Little Tew 3rd.
Div 7: Bletchley Tn 2nd v Cropredy 2nd, Buckingham Tn 3rd v Bicester & North Oxford 2nd, Horley 2nd v Didcot 3rd, Oxford 4th v Cublington 2nd, Sandford St Martin 2nd v Abingdon Vale 3rd.
Div 8: Banbury 5th v Cumnor 3rd, Kingston Bagpuize 2nd v Brackley 2nd, Oxford Downs 3rd v Shipton-under-Wychwood 3rd, Tiddington 3rd v Blewbury & Wallingford 2nd.
Div 9: Bledlow Village 3rd v Witney Mills 2nd, Chearsley 2nd v Thame Tn 3rd, Great & Little Tew 4th v Stokenchurch 2nd, Kimble 2nd v Long Marston 3rd Shipton-under-Wychwood 4th v Aston Rowant 4th.
Div 10: Abingdon Vale 4 v Challow v Childrey 3rd, Bicester & North Oxford 3rd v Cropredy 3rd, Didcot 4th v Leighton Buzzard Tn 3rd, Dinton 3rd v Twyford 3rd.
OCA LEAGUE
Div 1: Charlbury v Minster Lovell, Cowley Internationals v Garsington, Hook Norton v Shrivenham, Oxenford v Chadlington, Westbury v Great Horwood.
Div 2: Broughton & NN v Faringdon, Radley v Combe, Stonesfield v E & W Hendred, Tetsworth v Clifton Hampden.
Div 3: Cairns Fudge v Witney Swifts, Chesterton v Westcott, Wantage v Marsh Gibbon, Wolvercote v Fringford.
Div 4: Hailey v Wootton & BH, Hanborough v Britwell Salome, Kidlington v Charlbury 2nd, Swinbrook v Marcham, West Ilsley v Deddington.
Div 5: Dorchester v Stanton Harcourt, Garsington 2nd v Risinghurst, Kilkenny v Uffington.
Div 6: Faringdon 2nd v Sunningwell, Great Horwood 2nd v Hook Norton 2nd, Minster Lovell 2nd v Hanney (Brize), Oxenford 2nd v Westbury 2nd, Shrivenham 2nd v Steventon.
Div 7: Brill v Swinbrook 2nd, Chipping Norton 2nd v Bampton, Ducklington v Broughton &NN 2nd, E & W Hendred 2nd v Tetsworth 2nd, Kidlington 2nd v Stonesfield 2nd.
Div 8: Chadlington 2nd v Cowley Internationals 2nd, Combe 2nd v Wolvercote 2nd, Marcham 2nd v Radley 2nd, Uffington 2nd v Hanborough 2nd, Witney Swifts 2nd v West Ilsley 2nd.
Div 9: Britwell Salome 2nd v Chesterton 2nd, Risinghurst 2nd v Sunningwell 2nd, Wootton & BH 2nd v Minster Lovell 3rd.
Div 10: Charlbury 3rd v Stanton Harcourt 2nd, Deddington 2nd v Kilkenny 2nd, Hanney 2nd v Kennington 2nd.
GOLF
SHAW GIBBS OXFORDSHIRE FOURSOMES LEAGUE
KO Cup 2nd round: Cotswolds Club v Witney Lakes.
BOWLS
Witney Mills v Hanborough.
Sunday
CRICKET
UNICORNS COUNTY CHAMPIONSHIP
Western Div: Cheshire v Oxfordshire (Nantwich, 11, 1st day of 3).
CLUB CRICKET CONFERENCE CUP
Semi-final: Aston Rowant v Reigate Priory (1.30).
OCA LEAGUE
Osberton Radiators Cup final: Hanborough 2nd v Bampton (Fringford, 1).
Steve Dixon Memorial Cup final: Risinghurst v Westbury 2nd (Minster Lovell, 1).
Div 5: West Witney v Garsington 2nd.
COUNTY JUNIORS
Boys: Oxon Under 16 v Staffordshire (Great & Little Tew, 12), Oxon Under 16 v Gloucesterhire (Stonesfield, 11).
RUGBY UNION
FRIENDLY
Wasps v London Welsh (Adams Park, 2.30).
FOOTBALL
FA CUP
Extra prelim round: Holyport v Abingdon Utd (1).
AMERICAN FOOTBALL
BAFA CENTRAL CONFERENCE
Oxford Saints v Leicester (Abingdon RFC, 2.30).
BOWLS
Blackbird Leys v Oxford, Haydon Wick v Witney Mills, Watlington v Wallingford.
Monday
CRICKET
UNICORNS COUNTY CHAMPIONSHIP
Western Div: Cheshire v Oxfordshire (Nantwich, 11, 2nd day of 3).
COUNTY JUNIORS
Sussex Under 17 v Oxfordshire (Blackstone Ground, 1st day of 2).
Tuesday
FOOTBALL
SKY BET LEAGUE TWO
Morecambe v Oxford Utd.
SOUTHERN LEAGUE
Premier Div: Hereford v Banbury Utd.
Div 1 South & West: Didcot Tn v Larkhall Ath.
UHLSPORT HELLENIC LEAGUE
Premier Div: Abingdon Utd v Holyport, Brimscombe & Thrupp v Ardley Utd, Milton Utd v Binfield, Newbury v Oxford City Nomads, Reading Tn v Kidlington, Thame Utd v Flackwell Heath.
CRICKET
UNICORNS COUNTY CHAMPIONSHIP
Western Div: Cheshire v Oxfordshire (Nantwich, 11, last day of 3).
COUNTY JUNIORS
Sussex Under 17 v Oxfordshire (Blackstone Ground, 2nd day of 2).
Wednesday
FOOTBALL
SOUTHERN LEAGUE
Div 1 South & West: North Leigh v Wantage Tn.
UHLSPORT HELLENIC LEAGUE
Premier Div: Shrivenham v Highmoor Ibis.
Do you want alerts delivered straight to your phone via our WhatsApp service? Text NEWS or SPORT or NEWS AND SPORT, depending on which services you want, and your full name to 07767 417704. Save our number into your phone’s contacts as Oxford Mail WhatsApp and ensure you have WhatsApp installed.
Latest Sport news
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here