RAY Grant’s superb 16-doll haul (5-6-5) could not prevent Woodman falling to a 2-1 defeat at George A in the Greene King Oxford & District League, writes ANDY BEAL.
The hosts took the lead in the all-Section 1 encounter when anchorman Kevin Stuart clanged off the four needed to win it 29-28.
Woodman won the second leg on three sticks after the sides tied 26-26.
George then set an impressive 32, with the visitors falling three short in reply.
Neil Pratley (5-4-5) and Charlie Buckingham (4-5-5) clanged off 14 dolls for Woodman, while Luke Purcell top-scored for George with 13 (4-5-4).
Section 1 side Six Bells E Kidlington shocked Premier holders Gladiators A 3-0 at home.
The hosts, for whom Lee Hazell hit 15 (5-5-5), triumphed in leg scores of 24-22, 29-22, 31-30.
Garsington Sports A beat Three Pigeons 2-1 away.
The visitors set 34 in the first leg, with the hosts replying with 27.
Pigeons levelled when convincingly winning the second 33-17, before Garsington won the decider 30-25.
Trevor Greenaway hit 14 (6-5-3) for the victors, with Eddie Edwards (5-5-4) matching that for the hosts.
Black Prince opened up a six-point gap at the top of the Premier Section when earning a 3-0 win at Chequers C.
Rob Bradford (6-4-4), Darren Grant (4-6-3), and Phil Austin (4-5-4) starred as Prince secured a 33-27, 26-20, 27-17 victory.
Swan’s B team came from behind to beat their A side 2-1.
Despite losing the first 29-24, they clinched the next two legs 29-27, 22-19, with John Greenaway (5-5-3) top-scoring with 13 and Jon Townsend (4-5-4) likewise for the A team.
In Section 2, Gladiators B earned a 2-1 win at Six Bells D.
Glad’s took the first leg 22-18 and fell one short of claiming the second as the hosts clinched it 21-20.
Chris Webb (5-5-5), who clanged off 15, then hit five to earn the visitors a 24-22 victory. Pete Rampton (5-5-5) also hit 15 for the hosts.
Bullnose Morris A displayed their title credentials with a 2-1 win over Red Lion A Yarnton, triumphing in leg scores of 17-23, 28-26, 24-20.
Donnington A move to second after a comfortable 3-0 win against Florence Park A, seeing off their visitors 19-14, 20-17, 22-13.
Pip Goulding’s 13-doll haul (2-5-6) was in vain as Tiddington Cricket Club lost 2-1 to Black Horse B.
The visitors earned a 17-14, 20-19, 22-26 victory.
Section 3 leaders Ampleforth Arms A beat Queens Head A 2-1.
They took the first two legs 20-16, 25-19, but were denied a clean sweep on three sticks after the sides finished level on 23.
Donnington Club C came from behind to beat Rose Hill Club 2-1 in leg scores of 12-14, 21-16, 16-14.
Red Lion Marston A crashed to a 3-0 defeat at Masons Arms A, losing the first on three sticks after it had finished 15-15, before being defeated 22-16, 23-17.
Cricketers Littleworth upset Section 4 contenders Six Bells A Kidlington 2-1.
Bells took the opener 17-15, but Littleworth hit back to win 17-16, 15-14.
Bullnose Morris B clanged off more dolls than visitors Vikings Sports B, but suffered a 2-1 defeat.
Vikings went 2-0 up (13-12, 21-20), before Sam Macer’s first six saw Bullnose take the third 22-18.
In Section 5, Swan C earned a 3-0 win over Florence Park Club B.
After clinching the first 15-12, they won the second on three sticks after it had been tied 15-15, before taking the third 16-14.
Prince of Wales rule the roost in Section 6 after beating Marston British Legion A 2-1 in leg scores of 13-9, 14-17, 18-17.
Glyn Millard starred as Vikings Sports D beat Littlemore British Legion B.
With the match poised at 1-1, he hit a six to clinch the decider 18-17.
The two unbeaten sides faced off in Section 7, with Tandem claiming a 2-1 win over Chequers B.
After the first leg was tied 15-15, Tandem took the lead on three sticks.
Chequers hit back to win the second 22-10, but Tandem took the decider 13-11.
LATEST RESULTS
GREENE KING OXFORD & DISTRICT LEAGUE
Premier/Section 1: Six Bells E 3, Gladiators A 0; Chequers C 0, Black Prince 3; The George A 2, The Woodman 1; The Swan A 1, The Swan B 2; Three Pigeons 1, Garsington Sports A 2.
Section 2: Red Lion A 1, Bullnose Morris A 2; Gladiators B 2, Six Bells D 1; Garsington Sports B 1, Queens Head B 2; Donnington Club A 3, Florence Park Club A 0.
Section 3: Chequers A 3, Six Bells B 0; Masons Arms A 3, Red Lion A 0; Rose Hill Club 1, Donnington Club C 2; Queens Head A 1, Ampleforth Arms A 2.
Section 4: Six Bells A 1, Cricketers Arms 2; Bullnose Morris B 1, Vikings Sports B 2; Ampleforth Arms B 3, Green Rd Club 0; New Club 3, Donnington Club B 0; Red Lion B 0, The George B 3.
Section 5: The Blackbird 1, Red Lion B 2; Florence Park Club B 0, The Swan C 3; Cricketers Arms 2, Masons Arms B 1; Vikings Sports C 1 , Democrats Club A 2; Northway Club C 3, White Hart A 0.
Section 6: Catherine Wheel B 2, Cowley Workers Club 1; Prince of Wales 2, Marston BL B 1; Littlemore BL B 1, Vikings Sports D 2; North Oxford Con Club 0, Seacourt Bridge 3.
Section 7: Gladiators D 2, Golden Ball A 1; The Tandem 2, Chequers B 1; Black Horse A 2, Blethington Sports Club 1.
Section 8: Golden Ball B 0, Gladiators C 3; Democrats Club B 0, Catherine Wheel A 3; White Hart B 3, White Hart Wytham 0.
Top doll scorers: 16 – R Grant (Woodman). 15 – L Hazell (Six Bells E), C Webb (Gladiators B), P Rampton (Six Bells D Kidlington). 14 – C Buckingham, N Pratley (Woodman), T Greenaway (Garsington Sports A), E Edwards (Three Pigeons), R Bradford (Black Prince). 13 – L Purcell (George A), P Goulding (Tiddington CC), J Townsend (Swan A), J Greenaway (Swan B), P Austin, D Grant (Black Prince).
Sixers: R Grant (Woodman), T Greenaway, K Maunder (Garsington Sports A), P Goulding (Tiddington Cricket Club), S Macer (Bullnose B), R Bradford, D Grant (Black Prince), G Millard (Vikings Sports D).
Blobbers: F Delaney (Democrats Club B), M Leigh (Golden Ball B), R Chambers (Gladiators C), R Plowman (White Hart A), D Floyd (North Oxford CC).
WYCHWOOD LEAGUE
Cock Inn 1, Black Prince B 9; Chadlington Sports 6, Masons Arms B 4; Masons Arms A 5, Queens Head A 5; Black Prince A 10, Oxford Yeoman B 0; Long Hanborough Sports 7, Enstone Sports 3; Kings Head 4, Red Lion 6; Elm Tree 0, George & Dragon 10; Killingworth Castle 5, Stonesfield Sports 5; Queens Head B 0, Three Horseshoes 10.
Top scorer: 25 – J Townsend (Black Prince A).
Sixers: J Townsend 2 (Black Prince A), D Gardiner (Cock Inn).
BICESTER AND DISTRICT LEAGUE
(Sponsored by Lodge Garage)
Premier & Div 1: Pheasant Inn 2, Black Bull B 1; Highfield SC 3, Brill S&SC B 0; Muddy Duck 0, White Lion 3; Black Bull A 1, Crown 2.
Div 2: Ashton Club 1, Ex Services 2; Bull Inn A 3, Bell Bicester 0; Brill &SC 2, The Lion 1; Prince of Wales 0, Nut Tree 3.
Div 3: White Horse B 1, Red Lion Islip 2, Bull & Butcher B 1, Chearsley Cricketers 2; Red Cow 3, Shakespeare 0.
Div 4: Butchers Arms 2, Chandos Arms 1, The Harrison 0, White Horse A 3, White Hart 2, Fountain A 1.
Div 5: Crown Twyford 2, Fox 1; Fountain B 3, Plough A 0; KEA 3, Royal Oak 0.
Div 6: Safari Garden 3, Eight Bells 0; Plough Casuals 1, Bull & Butcher A 2.
Sixers: F Hillier, P Dempsey.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here