A PAIR of amateur golfers from Launton have qualified for an expenses-paid trip to play in Morocco.
Accountant Columb Harrington, a four-handicapper, and book-keeper Kaye Mater, who plays off 28, took the second spot in the Morocco Matchplay northern regional mixed pairs final, at Oulton Park, Leeds.
It saw the pair, who play at Buckingham, into February’s grand final at Golf de Mogador, in Essaouira.
Mater said: “It’s the first time we’ve entered anything like this and we’re heading to Morocco, so some club-mates might be a little envious.”
Harrington added: “We were last group in and there were people watching us play 18, hoping they were going to get the final spot.”
CLUB RESULTS
SHAW GIBBS OXFORDSHIRE FOURSOMES LEAGUE
Section 2
Buckingham 1 (1pt), Oxford City 2 (3) (Buckingham scores first): P Stanford & H Oddy lost to G Soave & P Desmond 1 hole, D Dallaway & J Stone lost to M Hall & C Marriott 4 & 3, C Harrington & J Kerrison bt G Hoult & R Furguson 1 hole.
Section 4
Drayton Park 2½ (3½), Rye Hill ½ (½) (Drayton scores first): G Shirley & R Purvey bt D James & S Wagstaff 3 & 2, C Wilson & S Berry halved with B Pawley & S Smith, R Hughes & R Russell bt P McLean & P Simpkins 2 & 1.
NORTH OXFORD
Wicks Cup (bogey): 1 M Grundy (16) +4 (cb), 2 G Oliver (16) +4 (cb), 3 M Andrews (3) +4.
Junior medal: 1 C Hiles 71-5=66, 2 J Boag Matthews 87-17=70, 3 M Laitt 102-25=77.
Mixed club match: N Oxford 3, Newbury & Crookham 2.
OXFORD CITY
Weekday Stableford: 1 D White 38pts, 2 K Gray 36, 3 S Turner 34.
Medal 11 – Div 1: 1 I Barber 79-11=68, 2 D Jones 76-7=69, 3 G Hoult 78-7=71 (cb). Div 2: 1 D Ferguson 85-13=72, 2 P Jordan 86-13=73 (cb), 3 M Allen 87-14=73 (cb).
Club matches: Badgemore Park 4, Oxford City 1; Oxford City 3, Ellesborough 2.
OXFORD LADIES
Friday Par competition: 1 S Simms -2, 2 D Chappelle -3, 3 P Smith -4. Par Final: 1 S Simms, 2 P Smith.
BURFORD
Men’s & ladies’ Bogey Trophy: 1 J Verrechia (12) 1up, 2= J Stacey (22), R Hughes (13), D Hales (11) all square.
TADMARTON HEATH
Men’s centenary stableford – overall winner: J Smith (4) 42pts. Div 1: 1 S Ellis (7) 39, 2 M Lloyd (10) 38 (cb), 3 K Tuckey (18) 38.
Ladies’ centenary stableford: 1 J Hackett (14) 33pts, 2 E Henry-Pierre (15) 32, 3 H Patterson (22) 31.
Junior centenary stableford – White markers: 1 L Bullard (9) 32pts, 2 O Jones (20) 22, 3 S Baker (15) 17. Red markers: 1 A Boote (9) 28pts.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here